»Podpiramo kavcijski sistem za povratno embalažo, ne pa za nepovratno, s čimer bomo po njegovem mnenju spodbujali še večji nastanek tovrstne embalaže.«
»Kavcijski sistemi so v celoti odgovornost proizvajalca, se pravi vzpostavijo in financirajo njihovo delovanje. Gospodinjstva ne stane nič. Edino kar je, da se moramo seveda malce potruditi in ob naslednjem nakupu vrniti prazno embalažo v trgovine.«
»Dejstvo je, da kavcijski sistem rešuje zelo majhen del embalaže, ki je dana na slovenski trg.«
»V 16 evropskih državah se je izkazalo, da kavcija odlično spodbuja ljudi, da namesto malomarnega odmetavanja embalaže to raje vračajo v trgovine.«
»Da so uvedbi kavcijskega sistema naklonjeni tudi proizvajalci pijač.«
»Kavcijski sistem za zbiranje in recikliranje embalaže za pijače v Litvi deluje od leta 2016, in to zelo dobro. Vsak kupec ob nakupu pijače v plastenki, pločevinki ali steklenici plača 10 centov, prazno embalažo pa vrne v avtomat za oddajo embalaže in ob tem dobi vrnjeno kavcijo, 10 centov, in to je vse.«
»Če kdo misli, da predlog evropske uredbe le spodbuja enakovredne kavcijske sisteme tudi za povratne steklenice, ga vabim, da kupi pivo ali vino v ponovno napolnjeni plastenki ali pločevinki. Brez več povratnih steklenic enostavno ne bomo dosegli zadanih ciljev.«
»Srečujemo se z veliko dilemo in tudi z veliko negotovostjo, da cilji brez kavcijskega sistema ne bodo doseženi, po drugi strani pa nam zavezanci za ravnanje z odpadki sporočate, da kavcijski sistem ni potreben in da bomo s sedanjo prakso, sicer z nekoliko več napora, sočasno te cilje vseeno dosegli.«
»V Sloveniji bomo glede na statistične podatke, ki so dostopni ministrstvu in celotni javnosti, slej ko prej morali implementirati kavcijski sistem.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju